GÓRA

Przesadzanie dużych drzew w praktyce

Na to, żeby urosły drzewa, trzeba czekać wiele lat. Zdarza się jednak, że w miejscu, w którym są, przeszkadzają. Zamiast karczować, można je przesadzić. W pytaniach i odpowiedziach odpowiadamy, jak przesadzić wielkie piękne drzewo. Operacja wcale nie taka trudna, lecz wymaga specjalistycznego sprzętu. 

Po co przesadzać duże drzewa?

Robi się to między innymi dlatego, że tam, gdzie rosną, są skazane na zniszczenie, na przykład w czasie budowy. Do wykarczowania drzewa potrzebne jest pozwolenie z urzędu gminy. Jego uzyskanie w przypadku inwestycji komercyjnych wiąże się z wysokimi opłatami – taniej jest przesadzić rośliny. Także inwestorzy indywidualni dużo zyskują, przesadzając drzewa. Na to, żeby urosły nowe i „zalesiły” działkę, trzeba czekać co najmniej kilkanaście lat. Co prawda można próbować kupić duże egzemplarze w szkółkach, ale po pierwsze jest ich mało na rynku, po drugie – są drogie (koszt dużego drzewa ze szkółki to 5-15 tys. zł, koszt przesadzenia rośliny – 1,5-3 tys. zł).

Jak duże drzewa można przesadzać?

Każdej wielkości. W Warszawie przesadzono kasztanowce o pniu średnicy 1 m, których bryła korzeniowa miała średnicę ponad 10 m, a można i większe drzewa. Przenoszono je za pomocą platform i dźwigów. Oczywiście przesadzanie bardzo dużych roślin wiąże się z niebagatelnymi kosztami (kilkadziesiąt–kilkaset tys. zł i więcej). Przeprowadzki tego typu często są praktykowane w Stanach Zjednoczonych. To, czy drzewo dobrze zniesie taki zabieg, zależy od wielkości bryły korzeniowej. Przyjmuje się, że musi ona być 10-12 razy większa niż średnica pnia. Jeżeli drzewo ma pień szerokości 25-30 cm, bryła korzeniowa musi mieć nie mniej niż 2,5-3 m. Rośliny tej wielkości najłatwiej jest przesadzić specjalną przesadzarką do drzew. Większe wymagają obkopania i użycia dźwigu oraz platformy. Nie jest to zbyt korzystne dla drzewa, bo taki zabieg trwa co najmniej jeden lub dwa dni. W tym czasie bryła korzeniowa jest narażona na przesychanie. Na to, żeby przenieść roślinę z miejsca na miejsce przesadzarką, potrzeba tylko jednej-półtorej godziny. Dlatego zawsze, kiedy jest to możliwe, lepiej przesadzać drzewa za jej pomocą.

Czy wszystkie gatunki drzew można przesadzać?

Tak, warunkiem powodzenia jest odpowiednio duża bryła korzeniowa. Najlepiej znoszą ten zabieg klony i lipy, a z roślin iglastych – jodły i daglezje. Nie ma większego problemu z przesadzaniem brzóz, jesionów, katalp i wierzb. Natomiast sporo uwagi – w czasie przenoszenia i późniejszej pielęgnacji – wymagają jarząb pospolity (czyli jarzębina), głogi oraz sosny i świerki. Nawet niewielki ubytek korzeni może prowadzić do zasychania tych roślin, ponieważ są one wrażliwe na uszkodzenie delikatnych korzeni włośnikowych zlokalizowanych na obrzeżu bryły korzeniowej. Dlatego te drzewa powinny być przenoszone z większą bryłą ziemi, a po posadzeniu w nowym miejscu często i intensywnie podlewane.

Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie drzew?

Wiosna i jesień są najodpowiedniejsze, bo mniejsze jest wtedy parowanie wody z rośliny. Szczególnie poleca się jesień, kiedy soki schodzą do korzeni, co sprzyja ich szybszej regeneracji, a drzewo ma sporo czasu na aklimatyzację w nowym miejscu. Nie oznacza to jednak, że nie można przesadzać drzew latem. Czasami jest to jedyny możliwy termin, bo na przykład rusza inwestycja. W tym czasie trzeba je jednak przenosić z większą bryłą ziemi, a później codziennie wieczorem podlewać dużą ilością wody (100-200 l). Czy wykopane rośliny można przewozić z jednego ogrodu do drugiego? Oczywiście. Często przewozi się je nawet w odległe miejsca. Kiedyś „przenosiłem” cały ogród, w tym kilkanaście dużych drzew, z jednej działki na drugą oddaloną o kilkanaście kilometrów. A można dalej.

Komentowanie wyłączone.