GÓRA

Dlaczego cissus gubi liście

Na liściach mojego cissusa pojawiły się nieregularne plamy. Na szczęście objawy widać tylko na najstarszych liściach. Czy to jakaś choroba? Maria Karch

 
Analiza przesłanych przez Panią liści wykazała, że roślina nie jest porażona przez żadne choroby ani szkodniki. Plamy, które widać na liściach, po pewnym czasie połączą się i całe blaszki liściowe zaczną zamierać. Jedną z przyczyna takich zmian może być zbyt intensywne naświetlenie. Jeśli więc cissus stoi tuż przy oknie, gdzie promienie słoneczne bezpośrednio padają na liście, trzeba go przenieść w głąb pokoju (dotyczy to głównie okresu letniego).

Liście mogły też pokryć się plamami na skutek nadmiernego podlewania albo wręcz przeciwnie – chwilowego wysuszenia podłoża. Warto więc sprawdzić, czy korzenie nie są nadgniłe, a w razie konieczności przesadzić roślinę do świeżego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5).

Jesienią, gdy zaczynają grzać kaloryfery, roślina cierpi z powodu zbyt suchego i ciepłego powietrza. Wtedy należy ją często spryskiwać wodą.

Komentowanie wyłączone.